Enerji Gündemi      Güneş      Rüzgar      Jeotermal      Biyogaz      Çevre      Geri Dönüşüm      Enerji Verimliliği   
Adsense
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Sevgi AYDIN - sevgi1971@hotmail.com
ARTAN NÜFUS VE ÇEVRE...
04 Temmuz 2013

Çetşitli kaynaklardan çıkan katı, sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin hava, su ve toprakta yüksek oranda birikmesi çevre kirliliğinin oluşmasına büyük etken olmaktadır.
Hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarının karşılanması için, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak endüstrileşmeninde artması ve gelişmesi gerekmektedir. Sanayideki bu artış beraberinde var olan doğal kaynakların hızla tükenmesine neden olmakta ve büyük sorunları da beraberinde getirmektedir.
Doğal kaynaklar hızla tükenirken, üretim ve tüketimden kaynaklı atıkların hiçbir önlem alınmadan doğaya atılması çevre kirliliğinin oluşmasına ve geri dönüşü olmayan yıpranmalara sebep olmaktadır.
Yerleşim birimlerinde km2 ye düşen insan sayısı nüfus yoğunluğu olarak belirtilir. Belli bir kapasiteye hizmet götürebilen ve doğal kaynakları sınırlı olan bir yerde nüfus hızla artar ve yoğunlaşıp kapasiteyi zorlar, bölüşme ve tüketim artacağından aşırı nüfus hava kirlenmesinin sebebi olur.Örneğin, 1920 li yıllarda 30.000 olan Ankara nufusu bugün milyonlarla ifade edilmektedir.
Sıkışık yerleşim düzeni, artan ve gelişen yaşam standartları, yeşil alanların imara açılması, atmosferin kirlenme oranını ve kirletici oranını da arttırmaktadır.
Hızla artan nüfus, artan konut daha çok yakıt ve daha çok kirlenme diye adlandırılabilir...
Bunun yanında nüfusun belirli noktalarda yığılması bu kirlenme olasılığını daha da etkili hale getirebilmektedir.
Avrupa da 18.yy da başlayan sanayiileşme, hızlı nüfus artışı ve şehirleşme, olumlu ve olumsuz etkilerini erken gösterdi ve avrupalılar yaşayabilecekleri olumsuzluklara karşı  bizim ülkemizden daha erken tedbir almak zorunda kaldılar.
Türkiye de hızlı sanayileşme ve şehirleşme hareketleri, Cumhuriyet devrinde kendini daha belirgin olarak hissettirmeye başlamış, bilhasa da 1950 den sonra sanayileşme, şehirleşme ve hızlı nüfus artışı, köyden şehre göç, çarpık şehirleşme( gecekondulaşma ve çarpık şehirleşme) gözle görülür bir şekilde artmaya  başlamıştır.
Bütün bu zincirleme olayların karşısında ise, çevre de bozulmaları beraberinde getirmiş,   öncelikle hava nın bozulmasında etkin kılmıştır.
DÜNYA NÜFUSUNUN HIZLA ARTMASI BERABERİNDE SANAYİNİN VE KENTLEŞMENİN ARTMASINA NEDEN OLMAKTADIR.
İnsanların, sanayii ve kentlerin ihtiyacı olan hammadde doğadan karşılanmaktadır. Bu hammadde ihtiyacının giderilmesi aşamasında, doğa hızla tahrip edilerek çevreye insanlar tarafından en büyük zarar verilmektedir. Bu aşamada doğal kaynaklar yine insanlar tarafından hoyratça kullanılarak büyük bir sorumsuzluk örneği sergilenmektedir.
Hava kirliliği genel anlamda, sanayii kuruluşlarınca meydana gelen emisyonların yeteri kadar önlem alınmamasıyla ve atmosfere bırakılmasıyla, ulaşım araçlarından kaynaklanan egzoz gazlarının atmosfere salınımıyla, çeşitli endüstri tesisleri ve konutlarda yakılan fosil yakıtlardan ortaya çıkan partikül, duman, is,kükürt,azot oksitler ve hidrokarbonlardan kaynaklanmaktadır.
Çevrenin korunması konusu, sadece kirliliğin kaynağı olan bölge ile sınırlı kalmamakta, dünya üzerinde varolan tüm ülkeleri , devletler i ve insanları da etkilemekte ve ilgilendirmektedir.
Bunun tabii sonucu olarak, çevre ile ilgili birtakım Devletler arası düzenlemelerin yapılması da zorunluluk haline geldiğinden, bir takım çalışmalar yapılmaktadır.
Çevre sorunları tüm dünyayı etkilediği için ULUSLAR ARASI önlemlerin alınması ve çözüm yollarının aranması ivedi gereklilik arz eder...
BİRAZ ÇABA ve DİKKAT DİLEĞİ İLE....
Sevgi AYDIN
sevgi1971@hotmail.com


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0)

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Sevgi AYDIN Diğer Yazıları

Anasayfa | Hakkımızda | İletişim
Facebook'ta Biz
PHS